RGS High Wycombe - 1954 full photo - index

A1 = Back row, left side; H1 - Front row, left side

  H G F E D C B A
1 Peter Icke 2B   Powell   Ward Tilbury Hardstaff Gilbertson
2 Free, 3rd form   JA Simmons   'Teddy' Franks Lawrence   Keeling Jr.
3 Roger Hollingworth 2B (son of teacher F25)       Thorne Winter Holloman Mardell
4 Darville D 2B   Johnny Colver     Cecil Saunders   Jimmy Dawes
5 ? 3rd form   Hester   Hellman   Norman Blaby RA Mcleod
6 ? 3rd form   Ralph Mann David Cheese Stevenson Volkonsky Muir John C Williams
7 Dunsterville 2C   Lomas Gewater Ali Hussein Sutton Nash  
8 Pearson 2C   William Albert Booth Michael Claridge   Brooks Ian Swallow P Aikens
9 Holtorp 2A Reg Paine Tony Saddler   Jeff Taylor Brian Hardy Morby Murphy
10 Ping 2A   Keeling   Snapes Jack Kotler Colsgrove Tagg
11 Davies 2A   Alan Barrett   Chinery Bushby   Peter Kennard
12 Bull 2A   Ben Johnson Patrick Tomes?   Will Taylor Les Wood Sam Stack
13 Ray Quirke 2A David Sharman John Pursey   Maunder Tim McCoy Barwell King
14 Pender 2A Alan D White       Chris Rake Michael Brine Rackstraw
15 Norman Baldwin 2A Michael Hawkins Lewis Brown Wingrave Chris Turner   Hussey
16 Roger Hedley 2A   Hank Knight Harry 'Ginge' Clark McTavish Peter Reed Peter Rear Bond
17 Scrivener 2A   John Fellows David Wooberry   Ellsbury    
18 Barry Quirke 2A Colin Rand Barrie Jones (son of teacher Emlyn Jones) Pakham   Galloway Youens Willy Ashcroft
19 Anderson 2A Alastair Styles "Bar" Male Willy Bignell   Bishop Philip Warner Howlett
20 Marsh 2A 'Chalky' White "Wally" Barnes Simon Dell Reagan Des Williams Swallow Max Holsen?
21 Peter Smith 2A   Adrian "Beaky" Runswick [English & became housemaster of School House] DJ Maurice (Portlock?) Charlie Stevens Kape Gilbert Tom Elias
22 Munro 2A   "Adolph" Lloyd   Roger Sainsbury Barrow Cooper Cutler
23 ? 2A   Tom "Cruiser" Hood [biology] Philip Slotkin RF Jones Chris Cunningham Derek Weston Vickers?
24 Belcher 2A   Horace "Hosh" Johnson Chris Date Crowther Alan King Gage Sandy McGregor
25 Gwynn 2A Lawrence Clark "Holly" Hollingworth [English] JM King   Brian Tettmar Bundy Bond
26 Saxby 2A   "Gilhoulet" Everly [maths]     Brian Bowers King David Godley
27 Martin Priestley 2A   "Pussy" Mewse Rance DM Jago John Hunt Nelson  
28 Alan Gray2A Brian Barratt "Doggy" Scott   JA Collar John Victor Sullivan (Sully) Atkinson Busby?
29 Parslow 2A   Lou "Pinhead" Piner [music] Martin Green Oliver Michael Barber Maurice Small John Freeth
30 Balfry 2A   "Killer" Coventry   Richard Todd John Champion Gravestock Jennings
31 Goodchild 2A   "Blanco" White [Spanish]   Minter Jimmy Richardson Field Seymour
32 Robin Sackett 2A   G E "Piffle" Morgan Willatts Haynes? Dennis Bradfield Sebire? Gunter Fitzia
33 Philip Sleigh 2A   Charles "Crappy" Hett Lawson Aldred Bates Thomas Klemperer John Glenister Andrews
34 Smith E 2A   "Doc Muffin" Browning Ewins   King John Rogers Ron Prior
35 Smith AK 2A   "Patsy" Pattinson [chemistry & Tylers Wood housemaster] Ashton Stevens Roe Arnold M.J.Smith
36 Wood 2A   "'Gag" Grant [art]   JA Norrish Chris Melsom Keith Biggs Ticehurst
37 Chadwick 2A   Miss Grace [school secretary]   Warner Derek Bloxham   Braybrook
38 Claesons 2A   "Sam" Morgan [history & deputy headmaster]   Burt Fred Simmons Michael Hodsden Jones
39 Puddephatt 2A Geoff Horley E Ronald Tucker, "The Boss"     Robbie Austin DJ Slade Law
40 Hargreaves 2A Terry Eaves PLJ "Pilgy" Jones [maths] Collett Gittins Davies Nigel Craft G Williams
41 Newitt 2A   "Bulldog" Clark [maths] Dan Reavey Frank JR Hobson Alan Harvey Clements Keith Faulkner
42 Russell 2B   "Poop" Howarth Jack Pettifer Owen Rodney Sayer    
43 ?   Emlyn "Chunky" Jones [French] Parsons PJ Woods Edwards Bristow Goodchild
44 GAP in middle   "Bill" Ashford     Jim Small Bedford-James Irving Curtis
45 Vaughan Punton 2B   AC "Min" Hills [English] Dennis Hollingham Bob Hart Wallace Garland Roy Ferguson
46 Sheridon   Reg Howard [School House housemaster]     Bartholomew   Parsons
47 Styles 2B   "Fred" Eldridge   Cullen McIntyre Ginger Richardson  
48 Darville R 2B   "Alpha" Leggett   Roger Lamb Rankin Gerry Hickey Peter Rose
49 Bell 2B   TVS "Tus" Sheppard [geography]   Bill North Barnard David Reeves Austin
50 Ian King 2B   WAR "Pop" Rees [PE]   Roy Humphries   Bob Weston Blackman
51 Saunders 2B   "Ginger" Jones [maths] Parkinson Malin Palmer Norman Stokes Deacon
52 ? 2B   "Taffy" Davies [Uplyme housemaster]     Hackett Fred Ede Jacobs
53 Chandler 2B   Gp Capt Muschamp [bursar?]   Gittins   Westcott KC Jones
54 Arthur Ralley 2B   "Beaky" Benson [Latin]   Gosling   Tom Randall  
55 Douglas 2B   "Flossy" Nightingale   Roy C Jones   Cedric Anthony Whiting
56 Smith T 2B   "Polly" Perfect   Squires   Worley Dietchman
57 Wilding 2B   "Nick" Nicholas Deacon Jnr. John Smithers Green Colin Osborne Keith Cattermole
58 ? 2B   "Dewdrop" Sladden Fowler Trevor Dean   Garry Savin Freddy Hawkins (later ran sports shops in High Wycombe & Aylesbury)
59 Stenhouse 2B Pete Dunsterville Johnny Weaver   Chamberlain Lionel Leslie Maurice James Fitzgerald Malein Clive Ashby (England Rugby international)
60 ? 2B John Holmes G Sherlock     David Scott-Kiddie Bryan or Brian Ashby Brian Wright
61 ? 2B   Tony Gordon Large Peter Rogers Steve Williams Vyver Chandler
62 Mahoney 2B       Hemuss John Bone Adby R Babb
63 Browne RP 2B   Mike Garratt Ford Freddie Iremonger Robson? Ryan Chamberlain?
64 Lodge 2B WF Hodge Rear Rogers George Greenward      
65 Chapman 2B Edwin Mann Simmonds Brooks   Higgins Rolfe Trevor Carter
66 Anthony 2B   Griffiths Munday Terrry Putnam   Burnard John Harding
67 Shoosmith 2B   Lacey       Sim  
68 Brian Hearn 2B   MO Simmons   Johnny Cox   Croxon Matthews
69 Geoff Packman 2B Bevis Barwell Snr.   Thomas Baldwin   Kitchen Tony Wright
70 Ashburner 2B   Ron Pilgrim Joe Pearce Sid Scoles Bolland Tapping Robertson
71 Casteralo? 2B   Clive? Nash Wilson Friend   Ketch? Turner
72 Burrows 3X       Mitchell Michael Turnock Broadley  
73 Peter Yates 2C   Phil Muller       Neil or Neal Smith Beckford
74 Ian Butson 2C   Wrench 2C Reavey Morgan   Jeskins Dickie Dawe
75 ? 3X   Walker? McWhinnie Paul Young   David Cornwell Jimmy Briden
76 Leach 2C   Ian Dury   Smethurst   Peter Hares Vaughan-Rees
77 Herring 2C   Carter? Ashby Richardson? Breslin Terry Gilder Tim Gowan
78 Pattinson 2C (son of teacher)       Nobbie Clark Dakin Michael Hayward Evans
79 Ireson 2C Warde WD 2C   Watson     White  
80 Michael Wood 2C Packham MD 2C         Ian Gibson (Icke?)  
81 Ealey? 2C Simmonds R 2C   Teddy Payne   Barnard Hazelwood  
82 Baker 2C Newell 2C       Harry Wragg Maurice Margetts
83 Woodland 2C 'Pip' Dronfield 2C   'Binge' Currell  

Martin Ridley (Reavey?)

   
84 Copper 2C Taylor?   Paul 'Snowball' Hillyard   Hester Johnny Weston Graham Smith
85 Smith JO 2C (aka John Owen Smith)     Dudley May       John 'Hoss' Simpson
86 Angus Paine 2C           Pratley  
87 Montague 2C         Bath    
88       Green   Jenno Parsons  
89       Tony Faint 2C     Duffell  
90             King  
91       Arthur Watters 2C        
92             Ward AP 2C  
93             Rubery DF 2C